دسته‌بندی نشده

کاربرد فناوری پهپاد در کوددهی محصولات زراعی

کاربرد فناوری پهپاد در کود پاشی و کشاورزی

کشاورزی که یک صنعت با ارزش است، معیشت بسیاری از مردم جهان را به طور مستقیم یا غیرمستقیم تعیین می‌کند. در شرایط فعلی کشور، رشد صنعت کشاورزی به شدت بر تولید ناخالص داخلی (GDP) تأثیر می‌گذارد. افزایش این عامل رشد برای ایجاد درآمد و اشتغال بیشتر بسیار مهم شده است.

از سوی دیگر ماهیت پویای فناوری، راحتی و پیشرفت را برای صنعت کشاورزی به ارمغان می‌آورد. از این میان، فناوری پهپاد و استفاده از آن در چنین کاربردهایی باعث پیشرفت تدریجی، صرفه جویی در زمان و هزینه شده است. به عنوان بخشی از صنعت کشاورزی، پهپاد برای عملیات‌های مختلف در نظارت هوایی، نقشه برداری، بازرسی زمین، نظارت، پاشش کود، بررسی محصولات آلوده یا پوسیده و موارد دیگر استفاده می‌شوند. انواع مختلف پهپاد برای تعیین خلاقانه‌ترین فضا در کشاورزی، باغبانی و کشاورزی در حال آزمایش هستند. برای بارورسازی محصولات، کودپاشی و سم‌پاشی، پهپادهای عمودپرواز به دلیل مولتی روتورهایشان مطلوب‌ترین هستند. ولی پهپادهای بال ثابت که ساختار بزرگ آنها به فضای زیادی برای برخاستن و فرود نیاز دارد، مانع از استفاده در کاربردهای کشاورزی شده است.

کودپاشی پهپاد

یکی از حیاتی‌ترین کاربردهای پهپادها در کشاورزی، انعطاف‌پذیری آن برای حرکات سریع و مانور در مکان‌های مورد نظر است. این توانایی پهپادها به اسپری کودها و حشره‌کش‌ها برای پاک‌سازی مزارع و تأمین مواد مغذی مورد نیاز آنها کمک می‌کند. چنین تقویتی باعث می‌شود محصولات سالم و شکوفا شوند. اپراتورهای پهپاد می‌توانند با سمپاشی توسط پهپاد حشرات، آفات و کرم‌ها را دور نگه دارند و طول عمر محصول را افزایش دهند.

پایش سلامت خاک

قابلیت‌های قوی پهپادها به عملیات اولیه تجزیه و تحلیل سلامت خاک کمک می‌کند. در اصل، پهپادها داده‌های دریافتی از نظارت را جمع آوری و پردازش می‌کنند که می‌تواند به بررسی، کنترل و حفظ سلامت و طبیعت خاک کمک کند. فناوری پهپاد همچنین می‌تواند مواد مغذی ضروری را برای بهبود سلامت و تندرستی خاک فراهم کند. پهپادها از طریق عملیات نقشه‌برداری سه بعدی و پردازش داده‌ها به این عملیات تجزیه و تحلیل سلامت خاک دست می‌یابند.

فرآیند بذرپاشی

کشاورزی از نظر خود یک صنعت بسیار دست‌و‌پاگیر و جامع است زیرا برای انجام عملیات خود به توانایی‌های ماهرانه‌ای نیاز دارد. کاشت بذر، به ویژه، نیاز به کار دستی دارد پس یک روش زمان‌بر است. برای سهولت این فرآیند خسته کننده، از فناوری پهپاد برای کاشت بذر انواع فراوان محصولات استفاده می‌شود. همانطور که در پهپاد برنامه‌ریزی شده است، حسگرها، مخازن و تجهیزات اختصاصی به آنها اجازه می‌دهد تا بذرها را به سرعت و در عین حال منظم بکارند.

تجزیه و تحلیل کمبودها

یکی دیگر از شایستگی‌های باورنکردنی استفاده از پهپادها برای رسیدگی به محصولات بر اساس تجزیه و تحلیل، شناسایی و بررسی محصولات برای هرگونه کمبود است. دوربین‌ها و حسگرهای چندطیفی با وضوح بالا به انجام سریع این عملیات کمک می‌کنند. پرنده‌های بدون سرنشین همچنین می‌توانند این کمبودها را در زمان دلخواه بررسی کنند و داده‌های جمع‌آوری‌شده و پردازش شده را می‌توان برای تشخیص بیشتر در مورد محصولات مورد استفاده قرار داد.

به طور کلی، پهپادها به تسهیل فرآیند دست‌وپاگیر کشاورزی کمک کرده است. ماهیت مبتکرانه و مؤثر آنها به کشاورزان در انجام وظایف و عملیات کاربردی کمک زیادی می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *